The AIR Awards, presented by The Australian Independent Record Labels Association (AIR), will return to Adelaide once more in 2018. The awards celebrate the country’s best talent that’s self-released or released on an Australian independent label.

Adelaide’s own Motez has been nominated with his track The Future, a collab with Antony & Cleopatra, along with Pnau’s Go Bang, which was our #1 track for 2017! Other nominees in the dance and electronica genre include Touch Sensitive, Slumberjack, Benson, Crooked Colours and Confidence Man. Nominees in the hip hop genre are Bliss N Eso, Horrorshow, Winston Surfshirt, Allday and Birdz.

This year will mark the 12th AIR Awards, which will be held at Adelaide’s Queen’s Theatre on Thursday 26 July. AIR will also host its second two-day Indie-Con Australia Conference at The Hindley on July 26 & 27, surrounded by a hive of activity with the excitement of Umbrella: Winter City Sounds, the Winter Reds Weekend and the Colour of Impressionism.

Previous celebrated Aussie talent includes The Avalanches, The John Butler Trio, Silverchair, Wolfmother, Goyte, Flume and A.B. Original. The AIR Awards nominations for Best Independent Label have yet to be revealed, so stay tuned.

The full list of nominations are:

 

BEST INDEPENDENT ARTIST

Alex Lahey

Baker Boy

Jen Cloher

Stella Donnelly

The Jungle Giants

 

BEST INDEPENDENT ALBUM OR EP

RVG – A Quality of Mercy

Methyl Ethel – Everything is Forgotten

Alex Lahey – I Love You Like A Brother

Jen Cloher – Jen Cloher

The Jungle Giants – Quiet Ferocity

Alex the Astronaut – See You Soon

 

BEST INDEPENDENT SINGLE

RVG – A Quality of Mercy

Alex Lahey – Every Day’s the Weekend

The Jungle Giants – Feel the Way I Do

Baker Boy – Marryuna featuring Yirrmal

Methyl Ethel – Ubu

 

BREAKTHROUGH INDEPENDENT ARTIST OF THE YEAR – Presented by PPCA

Angie McMahon – Slow Mover

Baker Boy – Marryuna featuring Yirrmal

RVG – A Quality of Mercy

Stella Donnelly – Thrush Metal

The Jungle Giants – Quiet Ferocity

 

BEST INDEPENDENT DANCE, ELECTRONICA OR CLUB SINGLE

Touch Sensitive – Lay Down

Pnau – Go Bang

Banoffee – Ripe

Benson – Trying (Featuring Yeo)

Motez – The Future (Featuring Antony and Cleopatra)

Confidence Man – Bubblegum

 

BEST INDEPENDENT DANCE/ELECTRONICA ALBUM OR EP

Pnau – Changa

Crooked Colours – Vera

Thrupence – Ideas of Aesthetics

Slumberjack – Fracture

 

BEST INDEPENDENT HIP HOP ALBUM

Horrorshow – Bardo State

Bliss n Eso – Off the Grid

Allday – Speeding

Winston Surfshirt – Sponge Cake

Birdz – Train of Thought

 

BEST INDEPENDENT HARD ROCK, HEAVY OR PUNK ALBUM

RVG – A Quality of Mercy

Bad//Dreems – Gutful

Sleepmakeswaves – Made of Breath Only

Northlane – Mesmer

The Smith Street Band – More Scared of You Than You Are of Me

King Gizzard and the Lizard Wizard – Murder of the Universe

 

BEST INDEPENDENT CLASSICAL ALBUM

Grigoryan Brothers – Songs Without Words

Australian Chamber Orchestra/Richard Tognetti – Jonny Greenwood Water/Wolfgang Amadeus Mozart Night Music

Slava Grigoryan – Bach: Cello Suites Volume II

Sydney Chamber Choir/Paul Stanhope – Paul Stanhope: Lux Aeterna

Kate Miller-Heidke/Sydney Symphony Orchestra/Benjamin Northey – Kate Miller-Heidke

Live with the Sydney Symphony Orchestra

 

BEST INDEPENDENT JAZZ ALBUM

The Vampires – The Vampires Meet Lionel Loueke

James Morrison/BBC Concert Orchestra – The Great American Songbook

Jeremy Rose – Within and Without

My Name is Nobody – My Name is Nobody

Joseph Tawadros – Live at Abbey Road

 

BEST INDEPENDENT BLUES AND ROOTS ALBUM

The Teskey Brothers – Half Mile Harvest

The Waifs – Ironbark

Dan Sultan – Killer

All Our Exes Live In Texas – When We Fall

Caiti Baker – Zinc

 

BEST INDEPENDENT COUNTRY ALBUM

Halfway – Live at the Triffid

Fanny Lumsden – Real Class Act

Caitlyn Shadbolt – Songs On My Sleeve

Lee Kernaghan – The 25th Anniversary Album